FAQ

Ile trzeba mieć lat aby móc zrobić prawo jazdy?

Ogólnie, aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A, B i C należy mieć ukończone 18 lat, z tym, że dla niektórych kategorii prawa jady przewidziano różne limity wieku:

  • 16 lat dla kategorii A1, B1, T
  • 21 - lat dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E

Kurs na prawo jazdy można rozpocząć najwcześniej na trzy miesiące przed ukończeniem 18 roku życia.

Czy każdy może otrzymać prawo jazdy?

Prawie każdy. Prawo jazdy nie może być wydane osobie

  • której stan zdrowia nie pozwala na prowadzenie pojazdów,
  • u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależniania od alkoholu lub innego środka podobnie działającego,
  • w stosunku do której orzeczony został prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (w okresie obowiązywania tego zakazu),

Prawo jazdy może również zawierać ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu.

Ile razy mogę przystąpić do egzaminu państwowego i w jakim terminie muszę zdać, aby nie trzeba było ponownie przystępować do egzaminu teoretycznego?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy można zdawać w terminie do 6 miesięcy od dnia zaliczenia części teoretycznej. Po tym terminie trzeba ponownie zdać egzamin teoretyczny.

Po trzykrotnym niezdanym egzaminie praktycznym należy obowiązkowo uzyskać dodatkowe przeszkolenie w szkole jazdy obejmujące 5 godzin praktyki. Podstawą do ustalenia kolejnego terminu egzaminu jest zaświadczenie o ukończeniu dodatkowego szkolenia.

Jeżeli szkoliłem się w innej szkole i 3 razy oblałem egzamin państwowy, to czy mogę dodatkowe przeszkolenie odbyć w OSK System?

Tak, oczywiście jest taka możliwość.

Czy po trzykrotnym oblanym egzaminie szkoła musi wystawić zaświadczenie po wyjeżdżonych 5 godzinach?

Najczęściej tak się dzieje. Tym niemniej instruktor prowadzący szkolenie zawsze podejmuje decyzję, czy dana osoba ma już odpowiednie umiejętności. Jeżeli instruktor stwierdzi brak wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu ma prawo nie wystawić odpowiedniego zaświadczenia po 5 godzinach i zadecydować o przedłużeniu jazd doszkalających.

Czy jazdy odbywają się na takich samych samochodach jak egzamin?

Szkolimy na Peugeotach 207 dokładnie tego samego typu jak auta egzaminacyjne w ZORD. Nasze samochody różnią się od egzaminacyjnych jedynie kolorem lakieru ;)

Czy obcokrajowiec może zrobić kurs w Polsce? I czy zajęcia mogą odbywać się w języku angielskim?

Obcokrajowcy mogą robić kurs w Polsce i uzyskać polskie prawo jazdy. Możemy przeprowadzić szkolenie w języku angielskim jako zajęcia indywidualne. W tym celi prosimy o kontakt z naszym sekretariatem.

Czy trzeba obowiązkowo posiadać zaświadczenie lekarskie przed rozpoczęciem kursu?

Badania lekarskie są obowiązkowe i muszą być przeprowadzone najpóźniej w dniu rozpoczęcia kursu. Kursant powinien wcześniej udać się do lekarza i uzyskać odpowiednie zaświadczenie.

W naszej szkole współpracujemy z dr Renatą Klimaszewską – lekarzem uprawnionym do badań kierowców, która przyjmuje W przychodni przy ul. Kościuszki. Można się umówić telefonicznie na wizytę pod nr telefonu 605 96 25 78. W dnach kiedy rozpoczynamu nowy kurs można również zrobić badania lekarskie na miejscu.

Czy w trakcie kursu można wybrać sobie instruktora?

Tak, istnieje możliwość zapisania się do każdego z instruktorów uczących w naszej szkole.

Czy w trakcie jazd można zmienić instruktora?

Tak, w każdym momencie można wybrać innego z instruktorów pracujących w OSK SYSTEM – wystarczy zgłosić taką prośbę w sekretariacie.

Kilka lat temu zrobiłam prawo jazdy i od tej pory nie jeździłam. Czy jest możliwość wykupienia u państwa dodatkowych jazd w celu przypomnienia?

Jak najbardziej. Oferujemy także doszkalanie osób posiadających już prawo jazdy zarówno z teorii, jak i praktyki.

Mam ponad 60 lat. Czy w tym wieku można jeszcze robić prawo jazdy i czy taki wiek przeszkadza w nauce?

W każdym wieku można przystąpić do kursu. O ile nie ma poważnych problemów zdrowotnych to nic nie stoi na przeszkodzie by uzyskać prawo jazdy. Liczyć należy się jednak z tym, że wraz z wiekiem potrzeba więcej pracy, aby opanować potrzebny materiał.

Mam problem ze stresem ,na egzaminach na uczelni strasznie się stresuję i mam problemy z zaliczaniem egzaminów Chciałabym zrobić kurs na prawo jazdy ale boję się że stres spowoduje to że będzie mi trudno.

Uważam, że podstawowym elementem, który obniży stres jest bardzo dobre przygotowanie do egzaminu. Cały proces szkolenia i pracy z kursantem opiera się na przygotowaniu go nie tylko z przepisów i techniki jazdy ale też w kierunku zdania egzaminu państwowego .W szkole jazdy SYSTEM podejście indywidualne do każdego kursanta i wysoki profesjonalizm to recepta na sukces.

nCMS