Pierwsza pomoc

 

Każdy z kursantów naszej szkoły bierze udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kurs prowadzony jest przez doskonałego fachowca w tej dziedzinie – Jarka Kalenika. Poza ratownictwem medycznym w koszalińskim pogotowiu, doktoryzuje on się w zakresie medycyny ratunkowej i prowadzi różnorodne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Podobnie jak w przypadku wykładów, zajęcia z pierwszej pomocy w naszej szkole to nie będzie nudny wykład i puszczanie filmów, ale rzeczowe i ciekawe szkolenie z praktyki poparte oczywiście solidna porcją wiedzy.

Szkolenie z pierwszej pomocy trwa 4 godziny lekcyjne. W tym czasie dowiesz się co robić, gdy przydarzy się nieszczęście i jak zorganizować miejsce zdarzenia. Usłyszysz też o elementach łańcucha przeżycia, zasadach powiadamiania  odpowiednich służb i pomocy specjalistycznych służb ratunkowych.

 Po odbytych zajęciach będziesz umiał(a) ocenić stan poszkodowanego, sprawdzić oddech i tętno  oraz przenieść i ułożyć poszkodowanego  w zależności od doznanego urazu.  Dokładnie poznasz metody postępowania w przypadku utraty przytomności, zatrzymania oddechu i krążenia. W trakcie zajęć będziesz również na odpowiednich manekinach ćwiczyć masaż serca i sztuczne oddychanie. Dodatkowo dowiesz się jak postępować w przypadku innych urazów, takich jak rany i krwotoki, urazy kostne i stawowe, czy oparzenia. W tym zakresie również odbędą się ćwiczenia z wykorzystaniem apteczek i innych dostępnych środków.

Oczywiście nie życzymy nikomu żeby ta wiedza się przydała, ale akurat z tymi informacjami jest jak z poduszką powietrzną, czy strefą zgniotu w samochodzie. Lepiej mieć i nigdy nie użyć, niż ich nie mieć i potrzebować. Tym bardziej, że skoro w Polsce rocznie zdarza się ok 50 000 (tak – słownie: pięćdziesięciu tysięcy!) wypadków drogowych w których ginie ok 5 000 osób, a blisko 65 000 zostaje rannych, prędzej czy później każdy może uczestniczyć, bądź być po prostu świadkiem wypadku. 

Oprócz obowiązkowych szkoleń z pierwszej pomocy, dla chętnych organizujemy również  szkolenie z zakresu uwalniania się z samochodu po dachowaniu.

nCMS